A képlet nem bonyolult, de némi utánanézés azért nem árthat.
Legutóbb kifejtettük: egy, csak egy komoly jelölt maradhat a kormánypárti Németh Szilárddal szemben április 8-án, máskülönben alighanem a nagyétvágyú nevethet a végén.
2014-ben Csepelen és Soroksáron – teljes baloldali összefogással – Szabó Szabolcs X, Németh Szilárd pedig X-444 darab szavazatot szerzett. Ezzel a politikában addig teljesen ismeretlen Szabó nyerte el a budapesti 17. egyéni választókörzetet az országos médiában is naponta megjelenő rezsibiztos előtt.
ELSŐ TANULSÁG
Attól, hogy valaki helyben ismeretlen, még nyerhet egy országosan és helyben is ismert jelölttel szemben.
A fönti tételre a legjobb példa a 2014-es csepeli (és soroksári) eset, amikor ugye Szabolcs jött, Szilárd pedig ment. Na de menjünk tovább, hiszen adódik a kérdés: akkor mi kellett sikerhez? Nos, az alábbi táblázatból elég világosan látszik:
A hivatalos 2014-es végeredmény tényszámait mutató táblázatból leolvasható a lényeg: biztos nagyon sokat számított Szabó személyes karizmája is, de az a van, hogy mégiscsak az MSZP, az Együtt, a DK, a PM és a Liberálisok közös jelöltje szerezte a voksok több mint 36 százalékát, ami akkor elégnek bizonyult Németh legyőzéséhez. (Számottevő szavazatot szerzett még az összefogás és a Fidesz mellett a Jobbik és az LMP, a többiek a futottak még kategóriát képviselték.)
MÁSODIK TANULSÁG
Az ellenzék aprózottsága mellett annak a jelöltnek van esélye a Fidesz ellen, aki maga mögött tudja a baloldali erők túlnyomó többségét.
Az pedig szintén tény, hogy ma pedig Bangóné Borbély Ildikó mögött állnak a 2014-es baloldali összefogás pártjai, leszámítva az Együttet, aki a fentiektől függetlenül egyedül Szabóban látja Németh Szilárd legyőzésének zálogát.

Az ellenzéki pártok belső kutatásai alapján 2018 február végén azt lehet tudni, hogy Németh nem lett népszerűbb az elmúlt négy évben. Ez viszonylag biztos, az pedig a 2014-es tapasztalatok alapján nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy most is csak a meghatározó baloldali pártok közös jelöltje nyerhet ellene.
Hogy melyik párt számít meghatározónak és melyik nem, az persze relatív, de a fenti tétel valószínűleg még akkor is igaz, ha szinte biztosan tucatnyi baloldali, vagy magát annak mondó jelölt neve szerepel majd a szavazólapon.
HARMADIK TANULSÁG
Az nem jelenthet problémát, hogy az előzetes rajtkedv alapján idén akár húsznál is több ellenfele lehet Németh Szilárdnak. 2014-ben is volt közel húsz (lásd a fenti táblázatot), az ellenzéki szavazók nagy többsége mégis tisztán látta, melyik közülük az az esélyes jelölt, aki a meghatározó baloldali pártok támogatását bírja.